Caritas
Reception i Invigningsgraden

2014-04-22

Av Ingemar Turesson

Kvällens logemöte präglades av reception i invigningsgraden. Inte mindre än fem nya bröder var kallade och samtliga kunde komma. Det är ett glädjande tillskott som dessutom raskt sänkte medelåldern i vår loge. Som vanligt bjöd TMU på goda snittar vilket gjorde minglet före logen extra angenämt.

UM Thomas Wendel tjänstgjorde i dag som ÖM:s ersättare och öppnade logen kl 19.00. Han kunde hälsa 41bröder välkomna och bland dem HP Davis Parry från BL Suecia och exÖM Bo Öhman från B1 Scania och Karl-Erik Persson från B72 Humanitas. Punkterna på dagordningen klarades snabbt av och vi var snart framme vid invigningscermonin. Den är en mäktig för att inte säga omskakande upplevelse som gör på mig samma djupa intryck varje gång jag ser den och den utfördes med stor värdighet av ceremonistaben under ledning av CM Robert Uhlmann. Det är viktigt att de nya bröderna efter en så dramatisk upplevelse snabbt får känslan av att välkomnas in i en gemenskap som kommer att vara ett stort stöd under deras fortsatta vandring. Br kaplan Håkan Ranelids ord till recipienderna om hur han själv upplevt invigningen och känt glädjen av samvaron i logen väckte säkert många minnen hos bröderna och blev en påminnelse om att vi skall bemöda oss om att få in våra nya bröder i gemenskapen.

För mig personligen och säkert för många andra bröder är logens stöd i olika former till utsatta grupper i samhället en central del av vår verksamhet. Det var därför särskilt roligt at få höra br Royden Calrzon berätta om det fortsatta stödet till Munkhättan med ekonomiskt bidrag till musiksal och musikinstrument för multihandikappade barn. Under middagen hade jag tillfälle att samtala med br Lennart Engberg och få en djupare inblick i föreningen Bryggans arbete med barn och familjer där en förälder, oftast pappan, sitter i fängelse. Jag är glad att vi i logen kan hjälpa till ekonomiskt för dessa mycket angelägna verksamheter men det betyder också mycket att få personliga vittnesbörd om vad hjälpen verkligen innebär. Jag hoppas på flera besök i framtiden av representanter för mottagarna av våra hjälpinsatser.

Både minglet före logen och måltiden bjuder på rikliga tillfällen både till glad samvaro och till djupare samtal där man lär känna varandra bättre och får inblickar och information som berikar. Kvällen förflöt i stor trivsel och med god mat och flera spirituella tal, inte minst från recipienderna som representerades av br Ulf Cederborg. Br Anders Blom var i flitig aktion med kameran och vi kommer säkert att få bildbevis som ger rättvisa åt den goda stämingen. Ett stort tack till klubbutskottet som alltid löser sin uppgift med omtanke och känsla för vad som behövs av timlig spis och skulle platsa på vilken flerstjärnig restaurang som helst med sin eleganta planering och servering av måltiden.