Siljansbygd
Sjöräddningen har intagit Siljan

2017-10-03

Broder Gustav Wallheden höll ett mycket uppskattat föredrag om Sjöräddningssällskapet i Siljan/Runn och vad som hänt sedan sist han berättade om starten.

Sjöräddningssällskapet har utvecklats enormt sedan förra föredraget för två år sedan. Nu senast har Leksands Sparbank donerat 1,5MSEK för två båtar i Siljan. Vidare har en icke bekräftad sponsor gjort motsvarande satsning på Runn. Antalet frivilliga har ökat stort.

Gustav demonstrerade även appen Kustväder som kan plocka upp positionen man befinner sig och det går sedan att skicka vidare. Den fungerar lika bra i svampskogen om man skulle gå vilse som på sjön.

Rebeckorna har lämnat ett bidrag till Sjöräddningen, och Gustav utmanar nu B122 att inte vara sämre.