Teresa
Arbetsloge. Besök av systrar från Milka, Julklappsinslagning

2014-11-22

Logen öppnades ritualenligt och ÖM hälsade de 69 systrarna välkomna till dagens logesammanträde. Särskilt välkomna var våra 16 gästande systrar från vänlogen Milka i Norge samt en syster från R109 Cevia, Boden.

Vi träffades en lördag för att ta emot systrar från vår vänloge. Vår vackra matsal var upptagen, så vi fick inta vår måltid och umgås på bottenvåningen. Väldigt trångt, men våra systrar i Moss-kommittén hade lyckats att förvandla klubbrummet till en festlokal och i TV-rummet var buffén vackert uppdukad. Vin och vatten serverades. Servicen var perfekt. Dessutom blev vi underhållna av en broder som spelade och sjöng melodier, som vi också kunde nynna med på. Det blev en så fin stämning. Så trevligt att få umgås med systrar från vårt grannland.

Vi utbytte tankar, erfarenhet och umgicks några timmer innan det var dags för uppbrott. Bussen väntade på parkeringen för återresa till Moss, Norge.